Veliler ile Okul Yönetimleri Arasındaki İletişim Problemi Nasıl Giderilir?

Veliler ile okul yönetimleri arasındaki iletişim problemi, genellikle eğitim kurumlarının iletişim araçlarını amatörce yönetmesinden kaynaklanıyor. Eğitim kurumlarının birçoğu halen velilerin beklentisini tam olarak tanımlayamıyor ve bunun için gerekli adımları atamıyor. Bir diğer problem ise iletişimin yetersiz kalması oluyor. Veliler artık kısa SMS’ler ile meraklarını gideremiyor, çocuklarının eğitimlerine dair derinlemesine bir bilgi istiyorlar. Ancak velilerin istediği bu bilgilendirmeyi SMS’ler ile gerçekleştirmek okullara oldukça pahalıya patlıyor.

Okul Otomasyon Sistemleri Veli ve Kurum Arasındaki İletişimi Düzenliyor

Birçok eğitim kurumu velilerle telefon görüşmesi yaparak iletişim kurmak istemiyor. Bu durumun sebebi, yapılan görüşmelerin bir hayli uzun sürmesi ve personellerin mesailerinin büyük bir bölümünü işgal etmesi oluyor. Ancak velilerin de aynı şekilde okula gelip öğretmenler ya da yöneticiler ile birebir görüşmek için yeterli vakti bulunmuyor. Bu sebepten iletişim araçlarının “kurumsal” ve “etkili” bir biçimde kullanılması gerekiyor. Peki okul otomasyon sistemlerinin veliler ile kurumlar arasındaki rolü tam olarak nedir? Okul otomasyon yazılımı sayesinde velilerle kurumlar arasındaki iletişimi nasıl düzenler? Tüm bunların cevabını OvB sisteminde yer alan modüller yardımıyla verebiliriz:

  • OvB sisteminde yöneticilerin ya da öğretmenlerin oldukça kısa süre içerisinde yüzlerce hatta binlerce veliye duyuru ve bilgilendirme yapabileceği kanallar bulunuyor. Ayrıca bu modüllerde pek çok filtreleme seçeneği kullanılabiliyor. Örneğin; yalnızca bir sınıfın velilerine duyuru yapabilir, tüm okulun velilerine duyuru yapabilir ya da yapacağınız duyuruların yalnızca belirlediğiniz velilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • OvB sisteminde tüm iletişim okulların kurumsallığını artıracak şekilde gerçekleşiyor.
  • OvB sisteminde yer alan modüller sayesinde öğrencilerin devamsızlık durumları, sınav notları, ödev verileri, etüt bilgileri ve hatta dönemsel performans grafikleri dahi veliler tarafından görüntülenebiliyor. OvB, kullanımı kolay arayüzü sayesinde tıpkı bir sosyal medya uygulaması gibi kullanılabiliyor. Bu durum velileri oldukça tatmin ediyor ve ekstra bilgi almak için herhangi bir telefon trafiği oluşmasına gerek kalmıyor.
  • OvB sistemi, velilere duyuru ve bilgilendirme yapmak için ayırılması gereken maliyeti sıfıra indiriyor. OvB üzerinden gerçekleştirilen duyurular doğrudan velilerin cep telefonunda bulunan uygulamalara ve OvB sistemine gönderiliyor. Telefonunda OvB uygulaması yüklü olan veliler, duyuruları bildirim şeklinde görüntüleyebiliyorlar. Uygulama kullanmayan veliler ise internet tarayıcıları aracılığıyla OvB sistemine giriş yaptıklarında karşılarına direkt olarak duyurular çıkıyor.

Velilerin Bile Kullanmayı Sevdiği Bir Okul Otomasyon Yazılımı: OvB

Birçok eğitim kurumu, okul idaresini gelişen teknolojiye entegre etmek amacıyla okul otomasyon yazılımlarından faydalanıyor. Ancak bu sistemlere katılım oranından pek de memnun olduklarını söylemek mümkün olmuyor. Ne öğretmenler ne de veliler bu sistemleri kullanmaya pek sıcak bakmıyor. Çünkü geleneksel okul otomasyon yazılımları bir hayli kompleks oluyor. Öğretmenlerin ve velilerin bu yazılımları kullanabilmesi için uzun eğitimlere ihtiyacı oluyor.

OvB ise tüm bu geleneksel sistemlerin aksine doğrudan kullanıcı memnuniyeti etrafında şekilleniyor. OvB’nin geliştirme sürecinde hem eğitim kurumlarından hem eğitimcilerden hem de velilerden düzenli olarak fikirler alındı ve bu konularda iyileştirmeler gerçekleştirildi. OvB projesi kullanıma sunulduğunda bir ilke imza atıldı, bu sistem adeta bir sosyal medya uygulaması gibi basit bir şekilde kullanılabiliyordu. Şu anda Türkiye genelinde 400’den fazla eğitim kurumunda OvB sistemi aktif olarak kullanılıyor ve velilerin sisteme katılım oranı %90 değerlerine kadar ulaşıyor. Eğer sizler de okulunuzun velileri ile iletişiminizi çok daha kurumsal ve sorunsuz hale getirmek istiyorsanız OvB’den faydalanabilirsiniz.

Özellikler

İlgili İçerik

Yorum Yap