Sınava Hazırlanan Öğrencilerde Okulların Öğrenci Takibi Nasıl Olmalıdır?

  • Anasayfa
  • Eğitim
  • Sınava Hazırlanan Öğrencilerde Okulların Öğrenci Takibi Nasıl Olmalıdır?
öğrenci takibi

Bugünlerde üniversiteye geçiş sınavları sebebiyle eğitim kurumlarının üzerinde gerçekten büyük bir yük bulunuyor. Bir eğitim kurumunda eğitim alan öğrenci sayısı binleri bulabiliyor ve sınav hazırlığı sürecinde tüm bu öğrencilerle özel olarak ilgilenmek gerekiyor. Bu konudaki en kritik nokta ise, öğrencilerin performanslarının nasıl ölçülmesi ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğini kavramak oluyor. Öğrenci performans takibi konusunda pek çok yeni yöntem ve yeni sistem bulunuyor olsa da bazı eğitim kurumları halen geleneksel yöntemi sürdürmeye devam ediyor. Evet, geleneksel sistem geçmişte işe yarıyordu ancak teknolojinin bu denli ilerlediği bir dönemde geleneksel değerlendirme sistemleri yetersiz kalıyor. Üstelik bu yöntem öğretmenlerin üzerine de büyük bir yük bindiriyor. Oysa sınav hazırlığı döneminde öğretmenlerin mümkün olduğunca yalnızca eğitim vermeye odaklanması gerekiyor. Böyle bir durumda bu işleri kolaylaştırmak için okullar çeşitli veli bilgi sistemi ve veli bilgilendirme sistemi kullanmayı tercih ediyor.

Sınav Hazırlığı Hizmeti Veren Eğitim Kurumlarında Öğrenci Performans Takibi Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer eğitim kurumunuzun bünyesinde yalnızca okul eğitimi değil aynı zamanda sınav hazırlığı eğitimi de veriyorsanız sağlamanız gereken pek çok kriter bulunuyor. Öğrencilerin sınav başarısında en büyük etken kendileri olsa da eğitimciler ve eğitim yöntemleri de öğrenciler üzerinde olumlu bir etki yaratabiliyor.

Öncelikle öğrencilerin sınav başarısını artırabilmek için geleneksel yöntemlerin terk edilmesi gerekiyor. Bugünlerde halen birçok kurumda deneme sınavları sonuçlarında elde edilen verileri bizzat eğitimciler tarafından denetleniyor ve performans değerlendirmesi öğrencinin sınavdan aldığı “puan” üzerinden gerçekleşiyor. Bu noktada yapılan çok büyük 2 hata bulunuyor.

eğitim teknolojileri

Bunlardan ilki; eğitimcilerin yüzlerce öğrencinin performans takibini manuel bir şekilde gerçekleştirmesidir. Sınav hazırlığı döneminde öğrencilere en çok fayda sağlayacak kişiler eğitimcilerdir ancak bu dönemde eğitimciler de en az öğrenciler kadar yoğun oluyor. Öğretmenlerin üzerine yığılan değerlendirme raporları onlarda çoğu zaman performans düşüklüğüne ve hatta yanlış raporlamalara yol açıyor. Bu doğrultuda öğrencilerinizin performans takibini daha iyi ve daha net bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız eğitimcileriniz üzerinden bu yükü almalı ve bir okul otomasyon yazılımı kullanmalısınız.

Bunlardan ikincisi; sınavların puanlar üzerinden değerlendirilmesidir. Gerçek sınav vakti gelene kadar öğrencilerin sınavlardan aldığı puanlar aslında hiç ama hiç önemli değildir. Bunu birçok eğitim kurumu ve eğitimci kavramış olsa da halen geleneksel anlayışla sınav değerlendiren kurumlar bulunabiliyor. Öğrencilerin sınav performansları puanlar üzerinden değerlendirildiğinde öğrencilerin eksik olduğu konular görülemiyor ve öğrencinin performansında herhangi bir iyileştirme yapılamıyor. Bu sorunu gidermek için değerlendirme sınavlarının detaylı bir şekilde incelenmesi, öğrencinin hangi konularda başarısız olduğunun belirlenmesi ve buna uygun bir eğitim programı oluşturulması gerekiyor. Bu denli detaylı değerlendirme işlemlerinin tabii ki de insan eliyle gerçekleştirilmesi pek de mümkün olmuyor. Bu konuda da eğitim kurumlarının en büyük yardımcısı okul yönetim yazılımları oluyor.

OvB Sistemi Sınav Hazırlığında Eğitim Kurumlarının En Büyük Yardımcısı Oluyor

Bir önceki paragrafta çeşitli işlemler için okul yönetim yazılımlarının kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak okul yönetim yazılımlarının tercihi konusunda da bir hayli titiz davranmanız gerekiyor. Çünkü tüm yönetim yazılımları genellikle farklı konular üzerine yoğunlaşıyor. Bazı yazılımlar muhasebe ağırlıklı olurken bazıları için en önemlisi velilerin bilgilendirilmesi oluyor. Aynı şekilde bazı yönetim yazılımları öğretmenlere yardımcı olurken bazı yönetim yazılımları da sınav hazırlıkları konusunda etkili oluyor. Bu sebepten eğitim kurumunuzun ihtiyacını uygun bir yazılıma sahip olmanız büyük önem teşkil ediyor. Peki size tüm konularda aynı başarılı performansı sergileyebilen bir okul yönetim yazılımı olduğunu söylesek?

OvB sisteminin üretimi sürecinde sürekli olarak deneyimli eğitimciler, eğitim kurumları ve velilerden görüş alındı ve halihazırda var olan yönetim yazılımlarının eksikleri belirlendi. OvB yazılımı, sistemin işleyişinde tek bir çark eksik olmayacak şekilde üretildi ve performansından emin olunduktan sonra kullanıcılara sunuldu. Gelin birlikte OvB’nin sınav hazırlığı sürecine nasıl katkı sağladığını inceleyelim.

OvB sisteminin eğitim kurumlarına sağladığı en büyük fayda, sınav değerlendirme süreçlerinin tamamının hazır bir sistem üzerinden gerçekleştirilmesi oluyor. Yani, sınavların değerlendirilmesi ve öğrenci performanslarının incelenmesi için eğitimcilerin ek mesai yapmasına gerek kalmıyor. Böylece öğretmenler tüm eforlarını eğitime ayırabiliyor.

OvB Modülleri Sayesinde Öğrenci Kazanım Takibi Pratikleşiyor

OvB sisteminde sınav hazırlığı konusunda pek çok modül bulunuyor. Bu modüllerden en önemlisi, öğrencilerin kazanımı verilerinin tıpkı bir karne gibi işlenmesi oluyor. Eğitimciler filtreleme seçenekleri aracılığıyla öğrencilerin iki sınav arası ve dönemsel performanslarını grafiklere dökebiliyor. Üstelik bunun için yalnızca bir butona tıklanması yeterli oluyor. OvB sistemi, öğrenci performanslarını “puan” bazında değil, “konu” bazında değerlendiriyor. İnsan eliyle yapıldığında bir hayli uzun sürecek ve muhtemelen öğrenci sayısından dolayı ortaya pek çok hata çıkacak bu işlem, OvB sayesinde dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Öğrenci kazanımlarında hangi konularda eksik olduğunun belirlenmesi ve öğrencilerin bu konularda bir sonraki ya da bir önceki sınavda başarılı olup olmadığı gibi pek çok veri OvB tarafından eğitimcilere sunuluyor.

OvB sisteminin hatasız ve detaylı değerlendirme modülü sayesinde öğrenci kazanımlarının takibi çok daha pratik ve hatasız bir hale geliyor. Üstelik bu raporlamalar sayesinde direkt olarak OvB sistemi üzerinden etüt ve ek ders gibi programlar düzenlenebiliyor. Yapılması planlanan etüt ve ek derslere direkt olarak bir sınıf ya da belirli öğrenciler atanabiliyor. Bu programların duyurulması da yine OvB sistemi üzerinden sağlanıyor.

Okulların eğitim kalitesi açısından sınav değerlendirilmeleri göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir ve öğrencilerin başarılarında belirleyici bir etkiye sahiptir. OvB sistemi, tüm hazırlık süreci boyunca öğrencilerin kazanım verilerini takip eder ve “hatasız” bir şekilde grafiklere döker. Bu grafiklerden sayesinde öğretmenler hem eğitim planları hazırlayabilir hem de velileri bilgilendirebilir. Eğer sizler de kurumunuzun başarı oranını artırmak, öğrencilerinize en doğru eğitimi vermek ve velileri tüm bu süreçlerden pratik bir şekilde haberdar etmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak OvB sistemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özellikler

Yorum Yap