Online Eğitimde Verimlilik Artırma Tüyoları

online eğitimde verimlilik nasıl artırılır

Pandemi sebebiyle neredeyse tüm eğitim kurumları zorunlu olarak online eğitime geçiş yaptı. Bazı eğitim kurumları için online eğitim adeta bir nimet işlevi görürken bazı eğitim kurumlarını ise oldukça zorladı. Her ne kadar bunun temelinde öğrencilerin online eğitime bakış açısı yatıyor olsa da bu durum pek çok yan faktörden de etkileniyor. Sizler de aşağıdaki başlıkları inceleyerek online eğitimde verimlilik tüyoları alabilir ve eğitim kurumunuz için bunları uygulamaya başlayabilirsiniz.

Öğrencilerin Online Eğitimi Benimsemeleri Çok Önemli

Öğrenciler online eğitim yüzünden 2’ye ayrılmış durumda. Bir kısım tüm gününü okulda geçirmediği ve okula gidiş yolunu çekmediği için oldukça mutlu. Bu sebepten online eğitime neredeyse kusursuz bir şekilde adapte olabildiler ve online dersleri oldukça verimli geçiyor. Diğer bir grup ise gerek içerisinde bulunduğu ortamdan gerekse de alışkanlıklarından dolayı bir türlü online eğitime adapte olamıyor. Bu durum, online derslerin bu gruptaki öğrenciler için oldukça verimsiz geçmesine sebep oluyor.

Bu noktada eğitim kurumlarının ya da eğitimcilerin öğrenciye doğrudan müdahale etmesi pek de mümkün olmuyor. Çünkü bu adapte olamama durumu pek çok farklı faktöre bağlı olarak gerçekleşiyor. Ancak uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve neredeyse her öğrenci için etkili olan bazı tüyolar var, bunlar:

 • Öğrenciler, yaşam alanlarında kendilerine mümkün olduğunca tıpkı sınıftaymış gibi bir ortam yaratmalılar. Salonda, televizyon karşısındaki koltuğa uzanarak ders çalışmak ilk etapta öğrencilere cazip gelse de ilerleyen saatlerde bu davranış öğrencilerin dersten kopmasına sebep oluyor. Bu sebepten öğrenciler online ders saatleri sırasında ya kendi odalarını ya da evin farklı bir odasını sınıf haline getirmeliler. Bu odada dikkat dağıtıcı herhangi bir element bulunmamalı ve kesinlikle gürültü olmamalı.
 • Öğrenciler evdeyken genellikle online derslere ekstra rahat kıyafetlerle katılıyorlar (Pijama ve şort gibi). Bu kıyafetler her ne kadar konforlu olsalar da ilerleyen saatlerde öğrencilerin gereğinden fazla relaks olmalarına sebep olabiliyor. Öğrenciler online derslerine mümkünse eşofman takımı gibi rahat ancak uykuyu çağrıştırmayan giysiler ile katılmalılar.
 • Öğrencilerin velileri de bu süreçte öğrencilere destek olmalılar. Pek çok öğrenci eğitimine evden devam ederken aynı şekilde velileri de çalışmalarına evden devam ediyorlar. Bu süreçte veliler çocuklarından günlük ev rutinlerine destek olmalarını isteyebiliyorlar. Ancak bu destek, mümkün olduğunda ders saatleri dışında olmalı.
 • Öğrencilerin bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de sosyalleşmek, her ne kadar yüz yüze iletişim kadar etkili olmasa da bu süreçte öğrenciler mutlaka sınıf arkadaşları ile olan iletişimlerini korumalılar.

Görüldüğü üzere öğrencilerin bu sistemi benimsemesini kolaylaştırabilen pek çok farklı metot bulunuyor. Tüm bu tüyolar ve çok daha fazlası öğrencilere mümkünse eğitim kurumları tarafından eğitimciler aracılığıyla iletilmeli.

Online Eğitimde Verimlilik Yalnızca Öğrenciler ile İlişkili Değil

Online eğitimde verimlilik sanıldığının aksine yalnızca öğrenciler etrafında şekillenmiyor. Kullanılan online eğitim sistemi, öğretmenin gösterdiği performans ve müfredat formatı gibi pek çok faktör online eğitimin verimlilik derecesine etki edebiliyor. Eğer online eğitimde verimliliği kurumunuz özelinde iyileştirmek istiyorsanız, aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz:

 • Kullanılan online ders sistemi mutlaka çok işlevli ve iyi inşa edilmiş olmalı. Hatalarla dolu ve hantal bir online ders sitemi kurumunuza yalnızca düşük bir performans getirecektir. Bu noktada tercihinizi OvB’nin gelişmiş online ders sistemi modülünden yana yapabilirsiniz.
 • Öğretmenlerin online eğitim sistemine adapte olması da en az öğrencilerin adapte olması kadar önemlidir. Gerektiği noktalarda eğitmenlerinize direktif vermekten çekinmeyin, mümkünse uzmanlar tarafından oluşturulan dokümanları eğitimcileriniz ile paylaşın.
 • Fiziksel eğitim yönteminde kullanıyor olduğunuz eğitim müfredatı online eğitimde muhtemelen aynı performansı sergilemeyecektir. İlgili eğitimcilerin direktifleri doğrultusunda online eğitim özelinde hazırlanmış bir müfredat, verimliliğinizi büyük ölçüde artıracak ve hem eğitmenlerin hem de öğrencilerin online eğitim metoduna çok daha hızlı bir şekilde adapte olmasını sağlayacaktır.

Görüldüğü üzere online eğitimde verimliliği artırmanın pek çok yolu bulunduğu gibi kurumunuzda ve kurumunuzun içerisindeki pek çok farklı faktör bu verimliliği etkileyebiliyor. Online eğitimde verimliliği artırmak için atmanız gereken ilk adımın kurumunuza ve çağımızın gerekliliklerine uygun bir canlı eğitim sistemi kullanmak olduğuna inanıyoruz. Sizler de tamamen online eğitim metodu düşünülerek tasarlanmış ve içerisinde pek çok farklı işlev barındıran bir canlı eğitim sistemine sahip olmak isterseniz hemen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak OvB hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

OvB canlı eğitim sistemi hakkında bilgi almak için tıklayın.

İlgili İçerik

2 Yorum

 • Erkan Boz

  7 Ağustos 2020

  Online eğitim sadece okul bazlı kalmamalı. Pandemi sürecinde gündeme gelen online eğitim modeli aslında Türkiye için geç kalınmış bir zorunluluktur. Bu modeli bundan 5 yıl önce hayata geçirmiş ülkelerin kendi yazılımları ile sorunsuz bir şekilde uzaktan eğitimi hayata geçirmiş durumdalar. Biz ise hala zoom vb programların işlevsiz veya kullanışsız olması ile ilgili tarışıp duruyoruz. Bu pendemi süreci sonrasında da Milli Eğitim Bakanlığı online eğitim konusunda çalışmalarına devam etmeli ve bu konuyu tamamlamalı.

 • sporcu

  2 Mart 2021

  online eğitim bir yandan avantajlı bir yandan değilim insan arafta kalıyor valla ama her türlü olay öğrencide bitiyor

Yorum Yap