Online Eğitim Sistemi

online eğitim ders sistemi

İçerisinde bulunduğumuz pandemi süreci sebebiyle özel ya da devlet fark etmeksizin neredeyse tüm eğitim kurumları eğitim metotlarında değişikliğe gitmek zorunda kaldı. Öğrencileri bir araya toplamak tehlikeli olduğundan ve bir dönem sık sık sokağa çıkma yasağı uygulandığından hepimizin bildiği klasik eğitim sistemi radikal bir karar ile büyük değişimler uygulamak durumunda kaldı. Online ders sistemi, bu değişimin tam olarak merkezinde yer aldı. Pandemi sürecinin hafiflemesine rağmen yetkililer halen gelecek eğitim döneminde okulları fiziksel eğitime açmanın doğru olup olmayacağını düşünüyor, çünkü risk azalmış olsa da halen bulunuyor. Bu sebepten online ders sistemleri uzun bir süre boyunca eğitimcilerin hayatında büyük bir yer kaplayacak gibi görünüyor.

Online Eğitim Sistemi Nedir?

Eğer bir eğitimciyseniz ya da bir eğitim kurumunu yönetiyorsanız, canlı ders sisteminin ne olduğunu muhtemelen çok iyi biliyorsunuz. Ancak yine de özetlemekte bir fayda var. Online eğitim sistemi, hem eğitmenin hem de öğrencilerin sanal ortamda oluşturulmuş sınıflara bilgisayar ya da mobil cihazlar aracılığıyla bağlandığı, tamamen internet ortamında gerçekleşen bir eğitim türüdür. Canlı ders sisteminin kalitesi ve işleyiş şekli pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kullanılan online ders programının kalitesi, eğitimci ya da katılımcıların kullandıkları internetin altyapı kalitesi ve eğitime katılan kişilerin halihazırda içerisinde bulundukları ortam bu faktörlerin en önemlileri arasında yer alıyor. Bu kaliteyi etkileyen birden çok faktör bulunuyor olsa da en önemlisinin kesinlikle kullanılan online ders sisteminin kalitesi olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Çünkü kötü dizayn edilmiş canlı ders sistemleri hem eğitimcilere hem de katılımcılara pek çok farklı problem doğurabiliyor.

Bir Online Ders Sisteminin Kalitesini Etkileyen Faktörler Nelerdir

Online ders sistemleri her şeyden önce bir yazılımdır ve bir yazılımın kalitesini belirleyen onlarca faktör vardır. Hangi metot ile oluşturulduğu, mimarisi, kod temizliği ve güncelliği gibi pek çok arka plan faktörü ilgili online ders sisteminin temel kalitesini oluşturur. Ancak bu arka planda yer alan faktörler ne kadar başarılı bir şekilde oluşturulursa oluşturulsun, kullanıcıya en iyi şekilde yansıtılmadığı sürece hiçbir önemi yoktur. Bir canlı ders sisteminin kalitesini etkileyen ve kullanıcılara da yansıyan başlıca faktörler şunlardır:

 • Kullanım Kolaylığı: Ne eğitimci ne de katılımcı ilgili canlı ders programını kullanmak için herhangi bir doküman okumak ya da bir video izlemek zorunda bırakılmamalıdır. İlgili canlı ders programının ara yüzü mutlaka kullanıcı deneyimi etrafında şekillenmiş olmalı ve pratik bir kullanıma sahip olmalıdır.
 • Çeşitlilik: Canlı ders sistemi denildiğinde akla her ne kadar yalnızca çevrimiçi sınıflar ve eğitim gelse de bir canlı ders sistemi bunlardan çok daha fazlasına sahip olmalıdır. Fiziksel olarak eğitime ulaşmanın neredeyse imkansız olduğu bu günlerde, bir canlı ders sisteminde online sınav modülü, online ödev modülü ve online değerlendirme modülü gibi pek çok farklı fonksiyon da bulunmalıdır.
 • Hız ve Pürüzsüzlük: Şu anda piyasada var olan canlı ders sistemlerinin büyük bir çoğunluğu aniden doğan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla tasarlandı. Tabii bu tasarlanma süreci oldukça kısaydı ve geliştiriciler minimum zamanda maksimum fayda sağlamaya çalıştı. Bu da ortaya çıkan online ders sistemlerinin hantal ve hata dolu bir yapıya sahip olmasına sebep oldu. Hem günümüzde hem de gelecekte online ders sistemlerinin mümkün olduğunca hızlı ve hatasız olması gerekiyor. Bu programlarda karşılaşılan bir hatanın çözümü, şayet canlı destek bulunmuyorsa, saatler sürebiliyor.
 • Canlı Destek Sistemi: Geliştirilen online ders sistemleri “Üret ve piyasaya sür” stratejisini benimsediğinden, bu programların herhangi bir canlı destek sistemi bulunmuyor. Eğer bir problem ile karşılaşır ya da bir sorunuza cevap ararsanız, ilgili geliştirici ile sancılı bir mailleşme sürecine girmeniz gerekiyor.

OvB Sisteminin Gelişmiş Online Ders Sistemi Modülü

Bir okul otomasyon yazılımı olan OvB, temelde okul otomasyonlarının eksik ya da güçsüz kaldığı noktaları hedef alan bir okul yönetim sistemidir. İçerisinde bulunduğumuz süreç sonrasında doğan eğitim ihtiyaçlarına OvB sistemi de cevap vermek amacıyla bir Online Ders Sistemi geliştirmiştir. Ancak diğer geliştiricilerin aksine OvB bu modülü hızlı ve baştan savma bir şekilde değil, sistematik ve oturaklı bir şekilde üretmiştir. Çünkü OvB bu modülü yalnızca maddi kazanç sağlamak için değil, değişen eğitim ve öğretim ihtiyaçlarına en iyi cevabı vererek OvB sistemini daha da ileriye taşımak için tasarlamıştır. OvB sisteminin içerisinde yer alan online ders sistemi modülünün başlıca özellikleri şunlardır:

 • Bir öğretim kurumundaki tüm sınıflar için özel bir online sınıf oluşturulabilir. Oluşturulan bu online sınıflarda öğrenci – öğretmen arasında sesli ya da hem sesli hem de görüntülü şekilde eğitim gerçekleştirilebilir.
 • Oluşturulan e-sınıflarda hem öğretmen hem de öğrenciler tarafından kullanıma açık olan bir dijital tahta bulunur. Bu tahta öğretmen tarafından izin verilen birden çok kişi tarafından kullanılabilir.
 • E-sınıfta öğretmen – öğrenci ya da öğrenci – öğrenci arasında özel mesajlaşmalar yapılabilir.
 • Ek herhangi bir programa ihtiyaç duymaz. Doğrudan OvB sistemi üzerinde çalışabilir.
 • Öğretmenler e-sınıfa dosya ekleyerek eş zamanlı olarak öğrencilerin bu dosyayı çalıştırmasını sağlayabilir.
 • OvB online ders sistemi modülünde klasik uygulamaların aksine süre sınırı ya da katılımcı sınırı
 • Yayınevlerine bağlı kalmaksızın OvB’nin sınav modülünden faydalanılarak klasik ya da test her türlü sınav dakikalar içerisinde oluşturulabilir. Ayrıca çok kitapçıklı sınavlar da yapılabilir.
 • Oluşturulan sınavlar ek bir programa ihtiyaç duymadan online bir şekilde gerçekleştirilebilir.
 • Online sınavlar için başlangıç saati, bitiş saati ve sınava girilebilecek en geç saat gibi tanımlamalar yapılabilir.
 • Sınav karneleri ve raporları OvB’nin değerlendirme modülü sayesinde otomatik olarak oluşturulabilir.

Görüldüğü üzere OvB eğitim kurumlarına bir online ders sisteminden çok daha fazlasını sunuyor. OvB’nin diğer modülleri online ders sistemi modülüne entegre bir şekilde çalışabildiğinden, eğitim kurumları için tam dijital bir sistem ortaya koyuluyor. Eğer sizler de eğitim kalitenizi bir üst seviyeye taşımak ve geleceği tam olarak bugünden yakalamak isterseniz, hemen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak online ders sistemi ve bu sistemin yanı sıra OvB’nin diğer modülleri hakkında da detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Özellikler

İlgili İçerik

3 Yorum

 • Aysel

  7 Ağustos 2020

  Pandemi sürecinde oldukça önemli bi yere sahip oldu gerçekten online eğitim ama yüz yüze kadar iyi olmuyor.

 • Ses sistemi kiralama

  20 Ağustos 2020

  Teşekkürler

 • Mesut

  9 Kasım 2020

  Her anlamıyla düşünülmüş bir sistem olduğu için teşekkürler. Online eğitim zoom entegrasyonu ile mi yapılıyor yoksa kendi içinde farklı bir yapı mı mevcut?

Yorum Yap