Online Eğitim Klasik Eğitim Kadar Başarılı Oldu mu?

online-egitim-sistemi-geleneksel-egitim-kadar-basarili-mi

Geçirdiğimiz pandemi dönemi ve değişen eğitim metotlarından sonra eğitim sektöründeki kişiler tarafından en çok merak edilen soru; “Online eğitim klasik eğitim kadar başarılı olabildi mi?” sorusuydu. Bu soruya uzmanlar da dahil olmak üzere birçok insan yanıt vermeye çalıştı. Ancak yapılan araştırmalar, eğitim kurumlarının ve uzmanların yorumlar gösteriyor ki, bu konuda kesin bir yargıya varmak neredeyse imkansız.

Online Eğitime Ani Geçiş Eğitimin Kalitesini Destabilize Etti

Online eğitim ve klasik eğitim metotları arasında bir karşılaştırma yapılamamasındaki en büyük etken; online eğitime geçişte neredeyse tüm kurumların hazırlıksız ve yetersiz oluşuydu. Birçok kurum ilk günlerde online eğitim sistemi için kullanabileceği bir yazılım dahi bulamadı. Yazılım problemi halledildiğinde ise eğitim kurumlarını çok daha büyük problemler bekliyordu. Ne eğitim kurumları ne eğitimciler ne de öğrenciler daha önce online eğitim gibi bir sistemi tecrübe etmemişlerdi. Tüm bu sorunlar karşısında eğitim kurumları bazı sarsıntılar geçirdi. Ancak ilerleyen süreçte eğitim kurumlarına iletilen uzmanlar tarafından hazırlanan dokümanlar ve edinilen tecrübeler bu süreci yumuşatmayı başarabildi. Eğitime ara verilen dönemde ise eğitim kurumları mevcut durumlarını iyileştirmek için hızlı ve etkili aksiyon aldılar.

Online Eğitim Klasik Eğitimden Daha Mı Başarılı?

Problemlerin büyük bir çoğunluğu giderildiğinde ve sistemdeki pürüzler ortadan kaldırıldığında hem öğrenciler hem de eğitimciler online eğitim metodunun aslında o kadar da kötü olmadığını ve hatta mevcut fiziksel eğitim sisteminden daha iyi olabileceğini keşfettiler. Çünkü ne öğrenciler ne de eğitimciler okula gitmek için yol kat etmek zorunda değillerdi. Ayrıca tüm gün boyunca ev konforunda herhangi bir kıyafet kısıtlaması olmadan eğitim görmek ve eğitim görmek, hem eğitimciler hem de öğrenciler için oldukça olumlu bir şeydi. Konfor açısından klasik eğitime göre öğrencilerin deyimine göre en az 10 kat daha rahat olan online eğitim, bir kesim tarafından oldukça beğenilmesine karşın bir kesim tarafından da benimsenemedi.

Bu durumun en büyük sebebi, öğrencilerin yaşam mekanlarında sınıf ortamı yaratabilecekleri uygun bir alan bulunmuyor olmasıydı. Bu durum veliler yardımıyla bir nebze aşılabilse de özellikle çok çocuklu ve az odalı evlerde yaşayan öğrenciler kesinlikle online eğitimden gözle görülür bir fayda kazanamadılar.

Online Eğitimin Performansı İyileştirilebilir Mi?

Henüz online eğitim bizler için çok yeni bir olgu. Ne yazılımlarımız ne müfredatlarımız ne eğitimcilerimiz ve ne de öğrencilerimiz bu konuda tecrübe sahibi değiller. Online eğitim sistemine katılım oranı arttıkça ve bu metot ile gerçekleştirilen eğitimlerin süresi uzadıkça, bu metodun performansı da büyük ölçüde gelişecek ve iyileşecektir. Sanıldığının aksine online eğitim bir külfet değil, hem eğitim kurumları hem de öğrenciler için büyük bir fırsat olabilir. Öğrenciler özellikle kendilerine daha fazla vakit ayırabildikleri ve konfor alanlarından çıkmadıkları için bu eğitim metodunu benimseyebilirler. Aynı zamanda eğitim kurumları da fiziksel eğitimde yapılması gereken yatırımları ve bütçe harcamalarını azaltabilirler.

Online eğitim klasik eğitim kadar başarılı oldu mu sorusunun cevabını görüldüğü üzere şu anda vermek henüz mümkün değil. Şayet cevap verecek olsanız dahi bu adil bir cevap olmayacaktır. Çünkü bir yanda kökleri yüzyıllar öncesine kadar uzanan geleneksel eğitim, bir yanda ise henüz yeni doğmuş olan online eğitim var. Ancak ilerleyen yıllarda online eğitim klasik eğitime oranla çok daha başarılı olabilir ve büyük bir kesim tarafından benimsenebilir. Eğer sizler de geleceği bugünden yakalamak isterseniz, hemen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak OvB sistemi ve OvB’nin canlı eğitim sistemi modülü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ovb Online eğitim sistemi hakkında bilgi almak için tıklayın.

İlgili İçerik

5 Yorum

 • Cenker Aydın

  7 Ağustos 2020

  Tartışmasız online eğitim hayatımızın büyük bir alanında yer alacak ama malesef birebir eğitimin yerini bulmayacak, umarım en erken zamanda bu durumdan kurtuluruz

 • Arda Acar

  7 Ağustos 2020

  Online eğitim gerçekten zorlu bir süreçti ama OvB Online Eğitim Sistemi bu konuda bizim okulda yeterli oldu. Ders kayıt, sınıf ortamı gibi şeyler gerçekten çok iyiydi.

 • Görkem CAN

  10 Ağustos 2020

  Çalışkan çocuklar için istersen dağ başında eğitim ver! Kopuklar meslek lisesine gitsin!

 • Ahmet

  18 Ağustos 2020

  Online eğitim ovb sayesinde dolu dolu geçti. Teşekkürler.

 • Robotime

  28 Ağustos 2020

  Şu anda online eğitim opsyon olarak sunulduğu için ciddiyeti kavranmış durumda değil. Yaygınlaştıkça ve uygulama örnekleri arttıkça online eğitimin verimliliği de artacak.

Yorum Yap