Bir Okul Yönetim Yazılımının En Önemli 4 Özelliği

Söz konusu okul yönetim yazılımı olduğunda bir hayli titiz davranılması gerekiyor. İhtiyaç sebebiyle sektörde pek çok farklı okul yönetimi yazılımı bulunuyor. Tüm bu yazılımların ortak paydaları bulunsa da birbirlerinden ayrılan bazı özelliklere de sahip oluyorlar. Bu yazılımların karşılaması gereken belirli kriterler olsa da belirleyici olan eğitim kurumunun tam olarak neye ihtiyacı olduğudur.

Okul Yönetim Yazılımlarının Olmazsa Olmazı: Muhasebe Desteği

Tabii ki de okul yönetim yazılımları bir muhasebe yazılımı değildir. Ancak bu yazılımlarda mutlaka çeşitli muhasebe konularının desteklenmesi gerekir. Her kurumun bünyesinde bir muhasebe personeli bulunuyor olsa da zaman zaman yöneticiler kurumun gidişatı hakkında bilgi sahibi olmak ister. Muhasebe yazılımlarında yer alan bilgiler, uzman olmayan kişiler için oldukça karışık ve anlaması zordur. Okul yönetim yazılımlarında uzman olmayan kişilerin dahi anlayabileceği kadar basit bazı modüllere yer verilmesi gerekiyor. Okul yönetim yazılımlarında gelir gider grafikleri, tahsilat bilgileri ve geciken tahsilat bilgileri gibi hususlara yer verilmesi idarecilerin işlerini büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Ayrıca geciken tahsilatlar için otomatik bir bilgilendirme sisteminin bulunması da önemli hususlar arasında yer alıyor. Veliler bazen yoğunluktan ya da çeşitli nedenlerden ödeme yapmayı unutabiliyor. Zamanı geldiğinde bu konuda velilere bildirim göndermek, tahsilatların zamanında gelmesi açısından etkili oluyor.

Bir Okul Yönetim Yazılımının En Önemli Özelliği Kullanım Kolaylığıdır

Standart okul yönetim yazılımlarının kullanımı bir hayli zor oluyor. Hatta bu yazılımları kullanacak kişilerin çeşitli eğitimlerden geçmeleri ve yazılıma alışmak için uzun süre pratik yapmaları gerekiyor. Yönetim sistemlerinin bu problemi, hem zaman kaybına hem de büyük bir yavaşlığa yol açıyor. Yönetim yazılımlarında bulunması gereken en önemli özellik tartışmaksızın kullanım kolaylığıdır. Bir eğitim kurumundaki tüm görevliler kısa eğitimler sonrasında yazılımları efektif bir şekilde kullanabilmelidir. Bunun sağlanması için yazılım sistemlerinden sorumlu kişilerin bu sorunu çekirdekten çözmesi gerekiyor. Güncel yazılım yöntemlerinin kullanılması ve sistem arayüzünün basit bir şekilde tasarlanması bu konuda atılabilecek en önemli adımlardan oluyor.

Veli Bilgilendirme Sistemi Detaylı Olmalıdır

eğitim teknolojileri

Çoğu okul yönetim yazılımda veli bilgilendirme sistemine önem verilmiyor ve velilerle iletişime geçmek için SMS, WhatsApp gibi yollar tercih ediliyor. Ancak başarılı bir okul otomasyon yazılımının kullanıcılara veli bilgilendirme konusunda güncel çözümler sunması gerekiyor. OvB sisteminden örnek vermek gerekirse; herhangi bir duyuru saniyeler içerisinde oluşturulabiliyor ve hedef kitleye tek bir tıklamayla gönderilebiliyor. Ayrıca duyuru gönderimi uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor, yani velileri bilgilendirmeniz için herhangi bir bütçe ayırmanıza gerek kalmıyor. Duyuruların yanı sıra öğrencilerin sınav takvimleri, dönemsel performansları, etüt programları ve etkinlik tarihleri gibi hususların da veliler tarafından kolay bir şekilde takip edilebilmesi gerekiyor. OvB’nin gelişmiş yazılımı ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde veliler herhangi bir eğitim gerekmeksizin sistemi aktif bir şekilde kullanabiliyor. Veli bilgilendirme sistemi ne kadar iyi olursa velilerle kurulan iletişim de o kadar kurumsal oluyor.

Öğretmenlerin Yükünü Hafifletmeli

Yukarıda yer alan tüm özelliklere ek olarak okul yönetim yazılımlarının öğretmenlerin yükünü hafifletmesi gerekiyor. Çoğu yazılım bu konuda yetersiz kalıyor ve hatta öğretmenler çoğu zaman bu yazılımları kullanmaktan kaçınıyor. Bunun sebebi, yazılım sistemlerinin uzmanlık gerektirmesi ve bazı konularda yetersiz kalması oluyor. OvB sisteminde yer alan modüller ise tamamen eksiksiz olarak öğretmenlerin tüm işlemlerini kolaylaştırıyor. Sınav hazırlamadan sınav değerlendirmeye, performans raporundan devamsızlık takibine ve etüt programı hazırlamadan duyuru yapmaya kadar pek çok modül OvB sisteminde öğretmenlere sunuluyor.

Eğer sizler de eğitim kurumlarınızda tüm özelliklerin eksiksiz olarak bulunduğu bir okul otomasyon yazılımına sahip olmak isterseniz alanında uzman kişiler ve tecrübeli eğitimciler tarafından hazırlanan OvB sistemini inceleyebilirsiniz.

Özellikler

İlgili İçerik

Yorum Yap