Okul Yönetim Yazılımlarının Kuruculara ve Velilere Faydaları Nelerdir?

Okul yönetim yazılımları, sahip oldukları özelliklerle hem eğitim kurumunda görevli kişilere yardımcı oluyor hem de velilerin çocuklarıyla ilgili tüm soru işaretlerini gideriyor. Okul yönetim yazılımları, bir eğitim kurumunun idaresi için gerekli olan tüm modülleri içeriyor. Tahsilat takibinden sınav hazırlığına kadar oldukça geniş bir yelpazede tüm işlemler bu yazılım sistemleri sayesinde gerçekleştirilebiliyor.

Okul Otomasyon ve Yönetim Yazılımı İdari İşleri Kolaylaştırıyor

Okul otomasyon ve yönetim yazılımlarının en büyük faydası şüphesiz eğitim kurumlarının idari işlemlerini kolaylaştırmak oluyor. Standart bir eğitim kurumunda ciro takibi yapmak, tahsilatları izlemek ve ödemesi geciken tahsilatları öğrenmek için bir personel kullanılıyor. Okul yönetim yazılımlarında ise tüm bu işlemler muhasebe bilgisi olmayan birisi tarafından dahi gerçekleştirilebiliyor. Tek tıklamayla gelir gider raporlamalarına ulaşabiliyor, tahsilat durumları takip edilebiliyor ve hatta gerektiği takdirde tahsilatını geciktiren velilere hatırlatma mesajı dahi gönderilebiliyor.

Okul öğrenci yönetim yazılımlarının fonksiyonları bunlarla sınırlı kalmıyor. Özellikle müdür ve müdür yardımcısı gibi yüksek sorumluluğa sahip yöneticilerin işleri bu yazılımlar sayesinde büyük ölçüde kolaylaşıyor. Eğitim kurumlarında en çetrefilli ve uğraştırıcı hususlardan biri olan öğrenci – öğretmen performans grafiği, bu yazılımlar sayesinde tek tıkla hazırlanabiliyor. Bu performans grafikleri dönemsel ya da iki sınav arası olacak şekilde ayarlanabiliyor. Görselleştirilen verilerin anlaşılması da işlenilmesi de oldukça kolaylaşıyor. Normalde yönetici mesailerinin önemli bir kısmını kaplayacak olan bu hususlar, okul otomasyon ve yönetim yazılımı sayesinde dakikalar içerisinde tamamlanabiliyor.

Okul Öğrenci Yönetim Yazılımı Eğitmenlere Büyük Kolaylıklar Sağlıyor

Bir eğitim kurumunda en çok iş yüküne sahip olan personel, genellikle öğretmenler oluyor. Sınav hazırlama, sınav okuma, devamsızlık takibi yapma, ödev verme, ödev değerlendirme, öğrenci performansını takip etme ve veliyi bilgilendirme gibi tüm hususlardan eğitmenler sorumlu oluyor. Bir öğretmenin ortalama 3 ile 4 sınıftan sorumlu olduğu düşünülürse, bu öğretmenin mesaisini eğitimlerden çok bu hususlar kaplıyor. Okul yönetim yazılımı, idari işlerde olduğu gibi sınıf yönetiminde de eğitmenlere güncel çözümler sunuyor.

YKS gibi spesifik ve özel sınavlar dahi yazılımlar sayesinde tek tıkla hazırlanabiliyor, optik okuyucular ile dakikalar içerisinde okunabiliyor. Aynı şekilde öğretmenler ödev verme ve ödev takibi işlemlerini yazılımlar üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Oldukça önemsiz gibi gözüken bu işlemler, bir okul dönemine vurulduğunda öğretmen mesailerinin büyük bir kısmını kaplıyor. Aynı şekilde öğrencilerin performans takibini yapmak, eksik olduğu hususlara göre etüt ve ek ders programı hazırlamak da öğretmenlerin sorumluluğunda oluyor. Tıpkı bir önceki örnekte olduğu gibi bir öğretmenin 4 sınıftan sorumlu olduğunu ve her sınıfta 30 öğrenci bulunduğunu varsayalım. Öğretmenin tek tek değerlendirmesi gereken tam olarak 120 öğrenci bulunuyor. Tüm bu öğrencilerin sınav verileri, ödev verileri ve konu eksikliklerinin belirlenmesi gerekiyor. Bu işlem insan eliyle gerçekleştirildiğinde haftalar sürebiliyor. Okul öğrenci yönetim yazılımı ise tüm bu verilerin dakikalar içerisinde hazırlanmasını, hatta bu verilerin görselleştirilmesini sağlıyor. Ortaya çıkan analizlerde en ufak hata payı dahi bulunmuyor ve eğitimciler bu verilerden faydalanarak etüt oluşturabiliyor.

Okul Yönetim Yazılımları
Okul Yönetim Yazılımları

Okul Yönetim Yazılımları Velilerle İletişimi Kolaylaştırıyor

Okul idaresi söz konusu olduğunda en ehemmiyetli konulardan birisi de velilerle kurulan iletişim oluyor. Bir eğitim kurumunda yüzlerce öğrenci olduğunu varsayarsak, yöneticilerin ve eğitimcilerin ilgilenmesi gereken yüzlerce veli bulunuyor. Duyuruları eksiksiz bir şekilde göndermek, öğrencilerin performans verilerini velilere sunmak ve velileri sınav, etüt gibi etkinliklerden haberdar etmek tamamen yönetimin sorumluluğunda oluyor. Bunların insan eli tarafından gerçekleştirilmesi hem uzun sürüyor hem de ulaşım kanalları sebebiyle maliyetli oluyor. Okul yönetim yazılımları sayesinde duyuru ve bilgilendirme gibi tüm işlemleri hiç efor sarf etmeden gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca duyuru yaparken duyuru yapılması gereken kitleleri de filtreleyebiliyorsunuz. Dilerseniz tüm okula bir duyuru gönderebilir, yalnızca öğretmenleri hedefleyebilir ya da duyurunuzu yalnızca belirli velilere ulaştırabilirsiniz. Telefon ve bilgisayar uygulamaları sayesinde bu duyurular için herhangi bir maliyet ayırmanıza da gerek kalmıyor. Okul yönetim sistemleri sayesinde iletişime ayırdığınız bütçeyi okulunuzdaki spesifik noktaları iyileştirmek için kullanabiliyorsunuz.

Söz konusu okul idaresi olduğunda öğretmenlerin ve yöneticilerin mutlaka bir yazılımdan faydalanması gerekiyor. Bu metinde yer alan özelliklerin hepsi genellikle standart bir yönetim yazılımında bulunmuyor. Eğer tüm bu özelliklerden faydalanmak ve okul yönetimini çok daha efektif bir hale getirmek isterseniz OvB sistemlerini inceleyebilirsiniz.

Özellikler

İlgili İçerik

Yorum Yap