Okul-Veli İletişiminde Kaliteyi Arttırmanın Yolları

okul-veli-iletişimi

Okullar ve veliler arasındaki iletişim çoğu zaman iki tarafı da memnun etmiyor ve iki taraf da belirli konularda birbirlerinden şikayetçi oluyor. Okul yöneticileri, en ufak mesele için dahi velilerin kendileriyle iletişime geçtiğini ve personel üzerinde bir meşguliyet yarattığını belirtiyor. Veliler ise okullar tarafından sağlanan bilgilerin yeterli olmadığını ve çocuklarının eğitimleri hakkında daha detaylı geri bildirimler istediklerini söylüyorlar. Veli ve kurum arasındaki iletişim, sistemin düzgün bir şekilde işlemesi açısından büyük bir öneme sahip oluyor. Sağlıklı bir iletişim kurulduğunda hem karşılık saygı hem de memnuniyet oluşuyor. Peki okul veli iletişiminde kaliteyi artırmanın yolları nelerdir? Geleneksel olarak 3 ayda bir yapılan veli toplantıları gerçekten iletişimin sağlığını artırıyor mu? Gelin teknolojinin bu denli geliştiği günümüz dünyasında kurum ve veli arasındaki iletişim nasıl olmalı inceleyelim.

Her Noktada Olduğu Gibi İletişimde de Teknolojiden Yararlanılmalı

öğrenci takibi

Artık eğitim kurumlarında sınav değerlendirmelerinden kazanım takiplerine kadar pek çok işlem, okul yönetim yazılımları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Son zamanlarda eğitim kurumları teknolojiyi bir hayli yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Ancak söz konusu veli ve kurum arasındaki iletişim olduğunda bu teknolojiler hala etkili bir şekilde kullanılamıyor ya da yönetim yazılımları bu konuda “yetersiz” kalıyor. Tabii iletişimde teknolojinin yol açtığı bazı maliyetler de oluyor. Eğer bir kurum velilerle iletişim için SMS kanalını tercih ediyorsa bunun için ciddi bir bütçe ayırması gerekiyor. Sınav tarihleri, ödeme hatırlatmaları, etkinlik duyuruları, fotoğraf paylaşımları ve etüt bilgilendirmeleri gibi tüm işlemlerin SMS kanalıyla yapıldığını ve bu okulda yüzlerce öğrenci olduğunu varsayalım. Bu işlemler sonucunda ortaya çıkan maliyet bir hayli yüksek olacağı gibi veliler üzerinde beklenen etkiyi de yaratmayacaktır. Çünkü SMS aracılığıyla velilerle kurmaya çalıştığınız iletişim, yalnızca harflerden ibaret olacaktır.

Peki velilerle iletişimin kalitesini ve sağlığını artıran yönetim yazılımları bulunmuyor mu? Tabii ki de bulunuyor! OvB, yani okul ve veli bilgilendirme sistemi, 2 yıllık bir geliştirme sürecinin ardından kullanıma sunuldu. Sistemin geliştirme sürecinde hem eğitim kurumlarından hem de velilerden görüşler alındı ve yönetim yazılım sistemlerinin kronik sorunları belirlendi. Bu kronik sorunlar arasında tabii veli bilgilendirme sistemleri de bulunuyordu. Gelin OvB’nin neden diğer okul veli bilgilendirme sistemlerinden farklı olduğunu ve veliler ile iletişimi nasıl daha kaliteli bir hale getirdiğini inceleyelim.

Okul Yönetim Yazılımları
Okul Yönetim Yazılımları

OvB’nin Veli Bilgilendirme Modülü Hem Velilerin Hem De Kurumların Memnuniyetini Sağlıyor

İletişim konusunda velilerin en büyük şikayet, onlara sağlanan yetersiz bilgiler oluyor. Veliler artık yalnızca kelimelerden meydana gelen bilgilendirmelerden hoşlanmıyor ve daha fazla bilgiye erişmek için okulu ziyaret etmek istemiyorlar. OvB bu konuda daha önce emsali görülmemiş bir başarıya imza atıyor. OvB sistemi, genel yapısı ve modüller itibarıyla velilere şunları sunuyor:

  • Kullanım Kolaylığı: Okul yönetim yazılımlarının kronik problemi, kullanımlarının bir hayli zor olmasıdır. Eğitim kurumlarında velilerin bilgilendirmesi amacıyla çeşitli yazılımlar kullanılsa dahi veliler tam olarak bu sebepten yazılımlara bir türlü ısınamaz. OvB sisteminin kullanımı ise bir hayli kolaydır. Veliler OvB sistemini tıpkı bir sosyal medya uygulaması rahatlığında kullanabilir.
  • Detaylı Veri: OvB’nin veli bilgilendirme modülleri sayesinde veliler artık istedikleri her türlü bilgiye tek bir tıklamayla dahi ulaşabiliyor. Üstelik SMS’lerin formatının aksine OvB’de yer alan verilerin birçoğu “detaylı” ve “grafikli” bir yapıya sahip oluyor. Veliler OvB sistemi aracılığıyla çocuklarının sınav notlarını, dönemsel performanslarını, kazanımlarını, belirlenen eksik konularını, etüt planlarını ve devamsızlık takibi hakkında detaylı bilgilere sahip olabiliyor. Yani OvB sayesinde veliler telefon trafiği ya da yüz yüze görüşme gerekmeksizin ihtiyaç duydukları tüm bilgilere ulaşabiliyor.
  • Bildirim Desteği: Veliler OvB’nin uygulamasını telefona indirdiklerinde okul tarafından yapılan tüm duyuruları anlık olarak bildirim şeklinde görüntüleyebiliyor. Bildirim desteği sayesinde uygulamalar çalışmıyor olsa dahi tıpkı sosyal medya platformları gibi velilerin telefonların bildirim gönderebiliyor. Uygulamayı kullanmayan veliler ise yapılan duyuruları internet tarayıcıları aracılığıyla OvB sistemine giriş yaptıktan sonra görüntüleyebiliyor.

eğitim teknolojileri

Söz konusu eğitim kurumları olduğunda ise velilerle gerçekleştirilen iletişim hem zorlu hem de maliyetli olabiliyor. OvB, şu özellikleriyle iletişimin çok daha kurumsal ve masrafsız yapılmasını sağlıyor:

  • Bildirim Desteği: Bir önceki listelemede de değindiğimiz gibi OvB sisteminin bildirim desteği bulunuyor. Okul yöneticileri ya da öğretmenler duyuru metinlerini sistem aracılığıyla velilere gönderebiliyor. Bunun için herhangi ek bir maliyet gerekmiyor.
  • Tahsilat Takibi: Özel eğitim kurumlarında yapılması en zor işlerden birisi de tahsilat takibi oluyor. Veliler, çeşitli sebeplerden dolayı ödemelerini geciktirebiliyor. Velilere hatırlatma yapmak amacıyla telefon araması yapmak kurum ile veli arasındaki iletişim kalitesini zedeliyor. OvB sayesinde tahsilatlarınızın takibini yapabiliyor ve geciken tahsilatlar için velilere “bildirim” gönderebiliyorsunuz. Böylece tahsilatlar için gerçekleştirilen iletişim çok daha basit bir şekilde gerçekleşiyor.
  • İletişim Kurumsallaşıyor: OvB sistemi sayesinde velilerle yapılan telefon görüşmeleri bir hayli azalıyor. Bunun sonucunda iletişim çok daha sistematik bir hale geliyor. Veliler istedikleri tüm bilgilere OvB üzerinden ulaşabiliyor ve fiziksel bir iletişim bulunmaksızın sorusuna yanıt bulabiliyor.

Her konuda olduğu gibi veli bilgilendirme konusunda da okul yönetim yazılımlarının eğitim kurumlarına pek çok faydası bulunuyor. Eğer kurumunuzun velilerle olan iletişimini çok daha kaliteli ve sorunsuz bir hale getirmek isterseniz sizler de OvB’den yararlanabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak OvB okul yönetim yazılımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özellikler

İlgili İçerik

Yorum Yap