Okul Öncesi Eğitimin Önemi

okul öncesi eğitim

Okul öncesi eğitimin önemi adeta tartışılamaz boyutlarda oluyor. Okul öncesi eğitim sayesinde çocukların motor becerileri ve sosyal yetenekleri gelişirken çocuklar okul ortamına da hızlı bir şekilde adapte oluyorlar. Arkadaşlarıyla birlikte gerçekleştirdikleri grup aktiviteleri onları sosyalleştirirken aynı zamanda bu aktiviteler onların özgüveninin artmasını da sağlıyor. Okul öncesi eğitimin önemi, çocukların fiziksel becerilerinden tutun sosyal yeteneklerine kadar her noktada kendini gösteriyor.

Okul Öncesi Eğitim Nedir?

Okul öncesi eğitim nedir sorusunun en basit tanımı; zorunlu eğitim yaşına gelene kadar çocuklara sosyal beceriler kazandırmayı, motor becerileri geliştirmeyi ve onları okula hazır hale getirmeyi amaçlayan eğitim yöntemidir. Okul öncesi eğitim, çocuklara alanında uzman eğitmenler tarafından sağlanır. Eğitimde kullanılan programlar, çocukların tüm yetenekleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak oluşturulur. Böylece çocuklar okul öncesi eğitim sırasında hem eğlenir hem öğrenir hem de sosyalleşir.

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?

Okul öncesi dönemin önemi, çocukların öğrenme kapasitesiyle orantılıdır. Okul öncesi olarak adlandırılan bu dönem, çocukların aktif bir şekilde öğrenme kapasitelerinin en yüksek olduğu dönemdir. Bu yaşlardaki çocukların beyinleri adeta bir sünger gibi çalışır ve çevrelerindeki her şeyi kaydeder. Buna yeni bir dil, sosyal aktiviteler, fiziksel beceriler ve yeni alışkanlıklar da dahildir. Çocuklar için bu denli kıymetli olan bir dönemin alanında uzman kişiler tarafından yönetilmesi gerekir. Özellikle çocuğunuzun bir yeteneğini keşfettiyseniz okul öncesi dönemde bu yeteneğin üzerine gitmek gelecekte onu ilgili alanda bir hayli başarılı yapabilir. Öğrenme süreci hayat boyu devam etse de öğrenmenin temellerinin atıldığı ve en hızlı şekilde gerçekleştiği dönem; okul öncesi eğitim dönemidir.

Okul öncesi eğitimin faydaları hakkında yapılan araştırmalar, ortaya oldukça ilginç ve net kanıtlar sunmuştur. Avrupa’da gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, okul öncesi eğitimi alan çocuklar okul öncesi eğitim almamış çocuklara oranla ilk öğretim hayatlarında çok daha başarılı olmuştur. Bu başarının en büyük sebebi; okul öncesi eğitimi alan çocukların ilk öğretime okula adapte bir şekilde başlamasıdır. İlk öğretim okullarına geçişte en büyük problem, çocukların okula adapte olma süreci ve aileden ayrı kalma korkusudur. Okul öncesi eğitimi alan çocuklar bu duruma halihazırda alışık olurken okul öncesi eğitimi almayan çocuklar adaptasyon sürecinde tüm bu problemlerle baş etmek zorunda kalmıştır.

Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamı Milli Eğitim Bakanlığı’nın çatısı altında bulunur. Tüm bu okullar bakanlık tarafından şart koşulan standartları sağlamak ile yükümlüdür. Bakanlığın belirlediği standartları sağlayan tüm eğitim kurumları çocuklar için ideal denilebilen bir noktada yer alır.

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Mu?

Okul öncesi eğitim şu anda zorunlu olmasa da yakın gelecekte zorunlu olması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gerekli altyapının oluşmasından sonra çocukların okula adapte olma problemini gidermek ve onlara daha nitelikli bir eğitim sunmak için 5 yaş grubunda okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirileceğini söyledi.

Okul Öncesi Eğitim Etkinlikleri

okul öncesi etkinlikler

Okul öncesi eğitim etkinlikleri, alanında uzman kişiler tarafından hazırlanır. Bu etkinliklerde ana amaç; çocukların hem sosyalleşmesini hem yeni beceriler kazanmasını hem de okula alışmasını sağlamaktır. Tüm etkinlikle bu doğrultuda hazırlandığından matematik gibi konular dahi çocuklara oldukça eğlenceli ve interaktif bir şekilde öğretilir. Okul öncesi eğitim etkinlikleri arasında sanat, matematik, fiziksel oyunlar ve çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan çeşitli oyunlar bulunur.

Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri ve Önemi

Okul öncesi sanat etkinlikleri, en az matematik etkinlikleri kadar önemlidir. Pozitif bilimler her ne kadar çocuklara sağlam bir eğitim temeli oluştursa da çocukları sosyal hayata hazırlayan en büyük etken sanattır. Okul öncesi eğitimde sanat etkinlikleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. El işi çalışmaları, tiyatro ve şarkı söyleme gibi çalışmalar okul öncesi sanat etkinliklerinin yapı taşlarını oluşturur.

Okul öncesi sanat etkinliklerinde ana hedef çocuklar arasında birlik ve beraberlik duygusu yaratmak, onlara takım olarak çalışmayı öğretmek ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamaktır. Özel günlerde (23 Nisan, 29 Ekim vb) gerçekleştirilen el işi çalışmaları sırasında birlikte çalışan çocuklar aynı anda hem takım olmayı hem de lider olmayı öğrenirler. Ayrıca hazırlanan süslemeler sırasında çocukların el becerileri de büyük oranda gelişir.

Okul öncesi sanat etkinlikleri arasında en eğlenceli olan ve çocuklar tarafından en çok sevilen etkinlik ise şarkı etkinliğidir. Çocuk şarkıları etkinliği sayesinde çocuklar hem eğlenir hem müzik yeteneğini keşfeder hem de hayata dair yeni şeyler öğrenir. Birçok çocuk şarkısı; çocuklara hayvan, ülke, şehir ve yemek isimleri gibi spesifik bilgiler kazandırmayı amaçlar. Tüm bu etkinliklerden faydalanan çocuklar, sosyal hayata çok daha başarılı bir şekilde adapte olacak ve ilk öğretime geçiş sırasında herhangi bir problem ile karşılaşmayacaktır.

Okul Öncesi Matematik Etkinlikleri ve Önemi

okul öncesi matematik etkinlikleri

Matematik, pozitif bilimler arasından şüphesiz en önemlisidir. Bu büyük önemine oranla çocukların en çok zorlandığı ders de matematiktir. Ancak doğru ve güncel eğitim yöntemleriyle matematik aslında hiç de zor değildir. Günümüzde okul öncesi eğitim kurumları, matematik gibi pozitif bilimleri çocuklara “oyunlaştırma” yoluyla öğretir. Böylece çocuklar hem matematiği doğru bir şekilde öğrenebilir hem de matematik öğrenirken eğlenebilir. Matematik öğrenirken eğlenmek her ne kadar kulağa garip gelse de bu yöntem çocuklara benzersiz bir fayda sağlar.

Okul öncesi matematik etkinlikleri, çocuklara pek çok farklı yöntem ile öğretilir. Bu yöntemler arasında renkli çubuklardan şarkılara kadar oldukça geniş etkinlikler yer alır. Renkli çubuk etkinliği gibi öğrenim yöntemlerinde ana amaç; çocukların örüntü kurmasını, sayıları anlamasını, toplama ve çıkartma gibi basit işlemleri öğrenmesini sağlamaktır. Bunların yanı sıra, matematik etkinliklerinde şarkılardan da yoğun bir şekilde faydalanılır. Çocukların sayıları ve geometrik şekilleri öğrenebilmesi için en eğlenceli ve en aktif yol, şarkı söylemektir.

Okul öncesi matematik etkinlikleri çocukların zihinsel gelişimi açısından asla kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Okul hayatında öğrencilerin en çok korktuğu ve en çok başarısız olduğu ders, matematiktir. Bunun en büyük sebebi öğrencilerin matematikten korkması ve matematiği sevmemesidir. Okul öncesi eğitimde hedeflenen şey çocuklara matematiği öğretmekten ziyade matematiği sevdirmektir.

Okul Öncesi Eğitimin Faydaları

Çocukların zeka gelişimi, 0-7 yaş arasında oldukça “hızlı” bir şekilde gerçekleşir. 3 – 7 yaş grubundaki çocuklar etraflarında gördükleri ve duydukları her şeyi adeta beyinlerine kaydederler. Öğrenme süreci hayat boyu devam ediyor olsa da temellerin atıldığı dönem bu 0 – 7 yaş arası dönemdir. Bu kadar büyük bir öneme sahip olan bu dönemin kesinlikle çeşitli eğitimlerle desteklenmesi gerekir. Okul öncesi eğitim, çocukların bu dönemde sahip olduğu öğrenme yeteneğinden en iyi şekilde yararlanmak için hazırlanmıştır.

Yukarıda listelenen etkinlikler ile çocuklar hem çeşitli beceriler kazanır hem de sosyalleşir. Sosyalleşen ve yeteneklerini keşfeden çocuklar ilk öğretim hayatına çok daha özgüvenli bir şekilde başlar. Bu da çocukların eğitim ve öğrenim hayatlarında çok daha başarılı olmasını sağlar.

 

İlgili İçerik

2 Yorum

  • Pembe Portakal

    7 Ağustos 2020

    Okul öncesi eğitim gerçekten önemli ve şart bir olay. Lakin eğitimi veren kurumu dikkatli seçmekte fayda var geleceğimizin mimarı olan çocuklarımız bizim göz bebeklerimiz.

  • özel ders

    9 Aralık 2021

    Son zamanlarda incelediğim en güzel yazı olmuş tebrikler

Yorum Yap