Okul Öncesi Eğitimde Velilerin Yaptığı 3 Hata

Okul Öncesi Eğitimde Velilerin Yaptığı 3 Hata

Okul öncesi eğitimde hem eğitimcilerin hem de velilerin üzerinde büyük bir sorumluluk bulunuyor. Eğitimcilerin eğitim sırasında tamamen güncel ve etkili eğitim yöntemlerinden faydalanmaları, ebeveynlerin ise çocukların öğrenim sürecini evlerde de devam ettirmesi gerekiyor. Bunların yanı sıra farkında olmadan yapılan yanlışlardan da kaçınmak ve bu süreci titiz bir şekilde yönetmek gerekiyor.

Okul Öncesi Eğitimde En Büyük Yük Eğitimcilerin Üzerinde

Okul öncesi eğitimde yapılan yanlışlar söz konusu olduğunda bu durum genellikle eğitimcilerin değil kurumların sorumluluğu oluyor. Her ne kadar karşılanması gereken bazı kriterler ve standartlar bulunuyor olsa da çoğu eğitim kurumu birbirinden farklı müfredatlara sahip oluyor. Müfredat ne kadar farklı olursa olsun eğitim planındaki açıklar, eğitimciler tarafından giderilebiliyor. Bu sebepten okul öncesi eğitim kurumlarında alanında uzman ve yenilikçi eğitimcilerin görev alması gerekiyor. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi eğitimin kalitesi ve niteliği yalnızca eğitimcilerin tekelinde bulunmuyor. Eğitim kurumlarının politikaları ve ebeveynlerin ilgileri de eğitim konusunda en az eğitimcilerin niteliği kadar önemli oluyor. Çocuğunu okul öncesi eğitim kurumlarına gönderen ebeveynlerde bir fikir oluşturması açısından okul öncesi eğitimde ebeveynler tarafından sıkça yapılan hataları şu şekilde sıralayabiliriz;

1️⃣ Eğitim Yalnızca Sınıf Ortamıyla Sınırlı Kalmamalı

Ebeveynlerin bu dönemde en çok yaptığı hata, eğitimin yalnızca sınıf ortamıyla sınırlı olduğunu düşünmek oluyor. Oysa 3 – 7 yaş grubunda yer alan bir çocuk için eğitim zamanı asla sona ermiyor. Bu yaş grubundaki çocuklar sürekli olarak yeni şeyler öğrenme eğiliminde olduğundan yemek yerken bile yeni şeyler öğrenebiliyorlar. Bu sebepten ebeveynlerin de mutlaka evde çocuklarının eğitim sürecini destekleyecek aktivitelere imza atması gerekiyor.

2️⃣ Çocukların Tüm Soruları Doğru Bir Şekilde Yanıtlanmalı

Okul öncesi eğitim döneminde en sık rastlanan problemlerden biri de çocukların sorduğu sorulara nasıl yaklaşılacağından tam olarak emin olunmaması oluyor. 3 – 7 yaş grubunda yer alan çocuklar; gördükleri, duydukları ve deneyimledikleri neredeyse her şey hakkında ebeveynlerine sorular soruyorlar. Ebeveynler bu soruların fazlalığından bunalarak genelde soruları geçiştirerek yanıtlıyorlar. Oysa çocukların sorduğu en anlamsız soru dahi okul öncesi eğitimde bir hazine değerinde olabiliyor. Çocuklara sordukları sorular aracılığıyla her şeyi en doğru şekilde öğretmek mümkün oluyor. Ayrıca sorgulayarak öğrendiği bilgileri neredeyse tüm hayatı boyunca hatırlıyor ve onları hayatında aktif bir şekilde kullanıyor. Yani çocuğu okul öncesi eğitim gören ebeveynler, kesinlikle çocuklarının sorduğu tüm soruları doğru bir şekilde cevaplamalı.

3️⃣ Okul Öncesi Eğitimde Çocukları Okuma Yazma Öğretmeye Zorlamak

okul öncesi eğitim 1

Günümüzde pek çok okul öncesi eğitim kurumunda çocuklara okuma ve yazma öğretiminde titiz bir tavır sergileniyor. Uzmanlar, okul öncesi eğitimde okuma ve yazma gibi eğitimlerden ziyade çocukların zihnini ve motor becerilerini geliştirecek etkinliklere yer verilmesi gerektiğini savunuyor. Eğitim kurumları da bu tavsiyeye uyarak genellikle okuma ve yazma konusunda çocukların üzerine ciddi bir yük bindirmiyor. Monoton eğitimlerin aksine çocuklara oyunlaştırılmış eğitimler sunarak onları her açıdan geliştirmeye çalışıyorlar. Ancak veliler genellikle çocuklarıyla gurur duymak, yani çocuklarının erken yaşta okuma ve yazmayı öğrenmesini istiyorlar. Çocukları buna zorlamak ne yazık ki pek de olumlu bir etki yaratmıyor. Ebeveynler, bu ısrardan vazgeçmeli ve çocuğunu kendi keşfetme güdüsüne bırakmalı. 3 – 7 yaş grubundaki çocuklara herhangi bir konuyu onlar istemeden öğretmek mümkün olmuyor. Bu yüzden eğer bir şey öğretilecekse önce çocukların o konuyu merak etmesini sağlamak gerekiyor.

İlgili İçerik

Yorum Yap