Okul Öncesi Eğitim Çocuklar İçin Gerekli midir?

Okul Öncesi Eğitim Çocuklar İçin Gerekli midir?

Söz konusu okul öncesi eğitim olduğunda veliler adeta ikiye ayrılıyor. Bazı veliler çocuklarının gelecekte çok daha başarılı olmasını istediğinden yaşları geldiğinde onları doğrudan okul öncesi eğitim kurumlarına yönlendirirken bazı veliler ise okul öncesi eğitimin çocuklar için gerekli olup olmadığını sorguluyor.

Okul Öncesi Eğitim Çocukların Sosyal Becerilerini Geliştiriyor

Okul öncesi eğitim yalnızca “öğrenme” odaklı olmuyor. Çocuklar, bu ortamda bulundukları sürece sosyal becerilerinden fiziksel yeteneklerine kadar pek çok farkı konuda gelişim gösteriyor.

Okul öncesi eğitim sırasında çocuklar ilk defa ailelerinden uzaklaşıyor ve farklı bir ortama giriyorlar. Ayrıca bu ortamda tamamen yabancı çocuklar ve eğitimciler bulunuyor. Bu ortamda oyunlaştırılmış aktiviteler aracılığıyla eğitim alan çocuklar, sınıf arkadaşlarıyla iletişim kurmaya başlıyor.

Sosyalleşen çocuklar; zamanla oyuncak ve yiyecek paylaşma, karşılıklı iletişim kurma, birlikte çalışma ve liderlik etme gibi pek çok sosyal beceriye sahip oluyorlar. Bu hususlar çocukları hem gelecek hayatlarına hem de ilk öğretim ortamına hazırlıyor. Sosyalleşen çocuklar, sosyalleşmeyen çocuklara oranla çok daha özgüvenli oluyor. Erken yaşta kazanılan özgüven ise onların hayatları boyunca daha atıl ve aktif olmasını sağlıyor.

Okul Öncesi Eğitim Çocukların Motor Becerilerini Geliştiriyor

3 – 6 yaş grubunda yer alan çocuklarda zihinsel gelişimin yanı sıra fiziksel gelişim de bir hayli hızlı oluyor. Bu dönemde çocukların sürekli olarak hem fiziksel hem de zihinsel aktivitelere dahil edilmesi gerekiyor. Ev ortamında gerçekleştirilmesi bir hayli zor olan aktiviteler, okul öncesi eğitim sınıflarında çok daha efektif bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Kalem tutma, resim boyama ve şekil kesme gibi el becerilerini geliştiren etkinliklerin yanı sıra bazı eğitim kurumlarında top atma, top tutma ve zıplama gibi çeşitli eğlenceli fiziksel aktivitelere de yer veriliyor.

okul öncesi eğitim gerekli mi

Okul Öncesi Eğitim Çocukların Dil Becerilerini Geliştiriyor

Evde yalnızca ailesiyle ya da bakıcısıyla iletişim kuran çocuklar, talepleri düzenli bir şekilde karşılandığından pek konuşmaya gerek duymuyor olabiliyorlar. Ancak okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim gören çocuklar devamlı olarak çevresindeki kişilerle iletişim halinde oluyor ve herhangi bir şeye ihtiyaç duyduklarında bunu iletişim kurarak elde etmeleri gerekiyor. Bunun sonucunda çocukların kelime hazneleri ve kendilerini ifade etme becerileri hızlı bir şekilde gelişiyor. Ayrıca bazı okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklara İngilizce eğitimi de veriliyor.

Halihazırda gördüğü ve duyduğu her şeyi beynine kaydeden çocuklar, erken yaşta İngilizce eğitimi aldıklarında çok sağlam bir temele sahip oluyorlar. İngilizce eğitimi genellikle çocuk oyunları, çocuk şarkıları ve resimli kelime kartları gibi aktiviteler ile sağlanıyor. Çocuklar aynı anda hem eğleniyor hem de öğreniyorlar.

Çocuklar Okul Öncesi Eğitim Sayesinde Yeteneklerini Keşfediyor

Okul öncesi eğitim kurumlarında pek çok farklı aktivite bulunduğundan çocuklar bu dönemde yeteneklerini kolaylıkla keşfedebiliyorlar. Bazı çocuklar tüm dikkatini resim yapmaya verirken bazıları ise şarkı söylemeyi tercih ediyor. Her ne kadar şaşırtıcı olsa da okul öncesi eğitim teknikleri sayesinde matematiği seven çocuklar dahi oluyor. Tüm bu eğitim etkinlikleri sayesinde çocuklar hem çevrelerini hem kendilerini hem de hoşlarına giden şeyleri keşfediyor.

Tüm bu maddeleri inceledikten sonra “Okul öncesi eğitim gerekli midir?” sorusuna detaylı bir şekilde yanıt alabildiğinizi düşünüyoruz. Okul öncesi eğitimin gerekliliği doğrudan çocukların öğrenme kabiliyetiyle ilişkilidir. 3 – 7 yaş grubunda yer alan çocuklar, gelişimlerini her açıdan hızlı bir şekilde ilerletirler. Fiziksel gelişimin yanı sıra zihinsel gelişim de bu yaş grubu için oldukça önemlidir. Eğer çocuklarınızın gelecekte çok daha başarılı olmasını istiyorsanız mutlaka onu bir okul öncesi eğitim kurumuna yönlendirmelisiniz.

 

İlgili İçerik

Yorum Yap