Öğretmenlerin İş Yükü Nasıl Hafifletilir?

Eğitim kurumlarında genellikle en yoğun program öğretmenlerin üzerinde oluyor. Bu durumdan hem öğretmenler hem de idareciler şikayetçi oluyor. Çünkü iş yükü artan öğretmenin verimliliği azalıyor ve derslerin nitelikleri düşmeye başlıyor. Ne öğretmenler ne de idareciler böyle bir tabloyla karşılaşmak istemiyor ve bu sebepten sık sık “Öğretmenlerin iş yükü nasıl azaltılır?” gibi sorulara yanıt aranıyor. Öğretmenlerin iş yükünü hafifletmenin ilk adımı, eğitim kurumlarındaki öğretmen sayısının yeterli olduğundan emin olmaktır. Tabii ki de bu işlem çoğu zaman sorunu kökten çözecektir ancak günümüzde teknolojinin sayesinde öğretmenlerin iş yükünü hafifletmenin pek çok farklı yolu bulunuyor. Üstelik bunlar için ekstra personel ücreti ödemeniz de gerekmiyor.

Okul Yönetim Yazılımları Öğretmenlerin İş Yükünü Hafifletiyor

Bir okul dönemi düşünüldüğünde dersler kadar ders etkinlikleri de öğretmenlerin meşguliyetine sebep oluyor. Öğretmenler, her gün onlarca dakikasını ödev hazırlamak ve ödev kontrol etmeye ayırıyor. Ayrıca tüm sınavlar genellikle öğretmenler tarafından el ile hazırlanıyor ve kontrol ediliyor. Yaygınlaşmış olmasına rağmen pek çok eğitim kurumunda halen optik okuyucular bulunmuyor. Hal böyle olunca öğretmenlerin mesailerinin büyük bir kısmını bu gibi aslında önemsiz görülen işlemler kaplıyor. Üzerine bir de öğrencilerin performans değerlerinin hazırlanması gibi konular ortaya çıktığında ise durum çok daha vahim bir hal alıyor.

Öğretmenlerin iş yükünü gözler önüne sermek amacıyla şöyle bir duruma göz atalım. Bir öğretmen, günde 5 dakikasını ödev verme ve ödev kontrolü gibi işlemlere ayırıyor. Ayrıca bu öğretmen günde 5 farklı sınıfın dersine giriyor. Gün sonunda öğretmenin mesaisinden 25 dakika eğitim yerine ödev gibi işlemlere ayrılıyor. Bu durum bir aya yayıldığında ise toplamda 8,5 saat gibi bir “ödev verme” meşguliyeti söz konusu oluyor. Bunun bir de dönemlere yayıldığını düşünün! İşte tam olarak bu noktada okul yönetim yazılımı devreye giriyor.

OvB sisteminin ödev modülünden örnek verecek olursak, öğretmenler direkt olarak sistemden ödev hazırlayabiliyor ve bu ödevleri ilgili sınıflara tek tıklamayla ulaştırabiliyor. Ödev verme modülünde pek çok farklı fonksiyon bulunuyor. Ödevler doğrudan tek bir sınıfa ya da öğretmenin sorumlu olduğu tüm sınıflara verilebiliyor. Aynı şekilde ödevlerin teslimi de OvB sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Günde 25 dakikasını ödev vermeye harcayan öğretmenler, OvB okul yönetim yazılımı sayesinde tüm bu işlemi 2 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Verilerle Yazılımlar Uğraşsın, Öğretmenler Mesleğini Yapsın

Özel eğitim kurumlarında veriler oldukça önemli bir yere sahip oluyor. İki sınav arası performans, dönemsel performans ve yıllık performans olmak üzere öğrencilerin genel durumları belirli aralıklarla ölçülüyor. Bu ölçümler sonucunda ulaşılan verilerle sınıflara ve öğrencilere özel etüt programları hazırlanabiliyor. Böylece öğrencilerde görülen yetersizlikler başarılı bir şekilde gideriliyor. Peki tüm bu işlemlerden kim sorumlu oluyor? Tabii ki de öğretmenler. Ayrıca insan eliyle gerçekleştirilen bu işlemlerin hata payı da bir hayli yüksek oluyor. İncelenmesi gereken pek çok öğrenci bulunduğundan öğretmenler de analiz yaparken hata yapabiliyor. Ancak okul yönetim sistemleri sayesinde artık öğretmenler öğrencilerin performanslarıyla bire bir ilgilenmek zorunda kalmıyor.

Yine OvB’nin değerlendirme modülünden bahsedecek olursak, gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra tek bir tıklamayla dönemsel ya da sınavlar arası öğrenci performansı hızlı bir şekilde hazırlanabiliyor. Bu verilere istinaden yine OvB sistemi üzerinden gerekli özel ders ya da etüt programları da oluşturulabiliyor. Tüm bu modüller sayesinde öğretmenlerin iş yükü gözle görülür şekilde azalıyor ve öğretmenler asıl meslekleri olan eğitime daha iyi odaklanabiliyor.

Eğer sizler de kurumunuzda görevli olan eğitimcilerin iş yükünü hafifletmek, öğrencilerle ilgili tüm işlemleri sistemli bir şekilde gerçekleştirmek ve eğitiminizin kalitesini artırmak istiyorsanız OvB sisteminden faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak OvB’nin sahip olduğu tüm özellikleri inceleyebilirsiniz.

Özellikler

 

İlgili İçerik

Yorum Yap