Kolejlerde Eğitim Teknolojileri Ne Kadar Doğru Kullanılıyor?

eğitim teknolojileri

Günümüzde kolejler hem okul idaresini kolaylaştırmak hem de öğretim sürecini daha efektif hale getirmek için çeşitli eğitim teknolojileri kullanıyor. Peki kolejlerde bu eğitim teknolojileri ne kadar doğru kullanılıyor? Öğretmenler ve yöneticiler okul otomasyon yazılımlarını düzenli olarak kullanıyor mu? Bu yazılımlar gerçekten işleri kolaylaştırıyor mu yoksa personellerin üzerine yük mü bindiriyor? Kolejlerde eğitim teknolojilerinin kullanımıyla ilgili tüm bu sorulara yanıt verilmesi ve ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda bazı aksiyonlar alınması gerekiyor. Çünkü teknolojiden yararlanmak isteyen pek çok kolejde bu sistemlere katılım oranı düşük kalıyor.

Öğretmenler Standart Okul Yönetim Yazılımlarını Kullanmayı Tercih Etmiyor

Kolejlerde eğitim teknolojilerinin yetersiz kalması, personellerin tercihlerinden ziyade yazılımların eksikliklerinden kaynaklanıyor. En ünlü ve güvenilir olarak nitelendirilen okul yönetim yazılımlarında dahi pek çok zorluk ve yetersizlik bulunuyor. Bu yazılımların öğretmenler tarafından efektif bir şekilde kullanılabilmesi için saatlerce eğitim alınması ve öğretmenlerin sistemleri çözmeleri gerekiyor. Halihazırda büyük bir iş yüküne sahip olan eğitimciler, kısır niteliklere sahip olan yönetim yazılımları için efor sarf etmek istemiyorlar.

Bu sorunlarla karşılaşan kurum yöneticilerinin en çok sorduğu sorular arasında şunlar yer alıyor: Yönetim yazılımları eğitimcilerin iş yükünü hafifletebilir mi? Eğitimcilerin yönetim yazılımlarına katılım oranı artırılabilir mi? Bu soruların cevabı; “kesinlikle evet” oluyor. Ancak bunların gerçekleşmesi için uzmanlar tarafından tasarlanmış bir yönetim yazılımına ihtiyaç duyuluyor. Yönetim yazılımlarının uzmanlık gerektirmeden kullanılabilmesi, öğretmenlerin ödev verme gibi basit işlemlerinin bile pratik bir şekilde bu yazılımlar tarafından gerçekleştirilebilmesi ve öğretmenlere ek bir sorumluluk yüklememesi bu konudaki en önemli hususlardan oluyor. Öğretmenler, kendilerine kolaylık sağlamadığı sürece bu yazılımları kullanmaktan kaçınıyor. Yazılımların eksiklikleri ortaya konulduğunda ise öğretmenlerin bu tavrı kolay bir şekilde anlaşılabiliyor.

OvB Sistemi ile okulunuzda veli iletişimini güçlendirmek, birçok maliyeti düşürmek ve diğer birçok faydayı sağlamak için sistemimizi inceleyebilirsiniz: https://ovbsistemi.com/ozellikler/

Veliler Okul Yönetim Yazılımlarını Efektif Bir Şekilde Kullanamıyor

Veliler, çocuklarının eğitimi söz konusu olduğunda yeniliklere her zaman açık oluyor. Ancak standart yönetim yazılımları bu şansı değerlendiremiyor ve karışık kullanım özellikleriyle velileri adeta bu sistemlerden soğutuyor. Velilerin bu sistemleri tıpkı bir sosyal medya uygulamasını kullanır gibi kullanabilmesi gerekiyor. Bunun için, tıpkı eğitimci örneğinde olduğu gibi sistemlerin basit bir arayüze sahip olması gerekiyor. Ancak standart yazılımlar bu konuda da başarılı olamıyor ve kolejlerde eğitim teknolojilerine katılım oranını düşürüyor.

OvB ise standart yazılımların aksine 2 yıllık geliştirme sürecinden sonra kullanıcılara sunuldu. Geliştirme sürecinde alanında uzman eğitimcilerden danışmanlık alındı, veliler ve kolejlerle yapılan görüşmeler sonrasında mevcut sistemlerin eksiklikleri belirlendi ve bunların hepsi başarılı bir şekilde giderildi. OvB sistemi sayesinde veliler bile kolejlerdeki eğitim teknolojilerine katılım sağlayabiliyor ve oldukça pratik bir şekilde çocukları hakkındaki tüm bilgilere ulaşabiliyor.

Kolejler Eğitim Teknolojilerini Yanlış Kullanmıyor, Eğitim Teknolojileri Yetersiz Kalıyor

Genel istatistiğe göz atıldığında ortaya çıkan sonuç; kolejlerde eğitim teknolojilerine büyük bir önem gösterildiği halde kullanımlarının bir hayli düşük seviyelerde bulunması yönünde oluyor. Bunun sorumlusu ne yöneticiler ne eğitimciler ne de veliler oluyor. Bu durum, doğrudan eğitim teknolojilerinin niteliğiyle alakalı oluyor. Öğrenim sürecine katkı sağlayan akıllı tahta ve tablet gibi teknolojiler her ne kadar başarılı bir şekilde kullanılıyor olsa da söz konusu yönetim yazılımları olduğunda bu başarı büyük bir düşüşe geçiyor. Yukarıda okumuş olduğunuz sebeplerden dolayı eğitimciler, veliler ve hatta bazen yöneticiler dahi bu sistemleri kullanmaktan kaçınıyor.

Eğer kurumuzdaki teknolojilerin kullanımındaki katılım oranını artırmak istiyorsanız atmanız gereken ilk adım, teknolojilerin yeterliliğini sorgulamaktır. Kullanıyor olduğunuz yazılımların, eğitim ekipmanlarının ve teknolojilerin hangi açıdan yetersiz kaldıklarını belirlemeli ve bunları gidermelisiniz. Eğer kurumunuzda hem kullanımı basit hem de neredeyse her işlevi yerine getirebilen bir okul otomasyon yazılımına sahip olmak istiyorsanız OvB sistemlerini inceleyebilirsiniz.

Özellikler

İlgili İçerik

Yorum Yap