Eğitim Kurumlarında Neden Yönetim Yazılım Sistemleri Kullanılmalı?

Okul yönetimi yazılımı, bir eğitim kurumunun ihtiyaç duyabileceği tüm özelliklere sahip oluyor. Günümüzde velilerin çocuklarının eğitimi hakkında bilgi almak için okula gitmeye vakitleri olmuyor ve bu bilgilendirmelere mobil cihazlar aracılığıyla ulaşmak istiyorlar. Eğitim kurumlarında standart olarak tahsilat takibinden duyurulara, devamsızlık takibinden dönem değerlendirmelerine kadar düzenli olarak gerçekleştirilmesi gereken pek çok işlemi kolaylaştıran modüller bulunuyor. Tüm bu işlemler insan eliyle gerçekleştirildiği takdirde hem zaman kaybına yol açıyor hem de bu işlemleri gerçekleştirecek personeller için belirli bir bütçe ayrılması gerekiyor. Okul yönetim yazılımı ise tüm bunların yalnızca tek bir tıklamayla gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Okul İdaresinde Güncel Teknolojilerden Faydalanan Eğitim Kurumlarında Başarı Oranı Artıyor

Eğitim kurumlarında öğrenci ve öğretmek başarılarını etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Öğretmenlerin yetkinliği, müfredatın niteliği ve sınıf ortamı gibi hususlar eğitim kalitesini belirleyen ana hususlardan oluyor. Ancak okul otomasyon sistemlerini kullanarak eğitimin kalitesini ve niteliğini artırmak bunlara bağlı olmaksızın mümkün oluyor. Bu okul otomasyon yazılımları sayesinde pek çok işlem “hatasız” bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

1000 öğrencisi olan bir eğitim kurumunu düşünün. Bu kurumda bir sınav döneminde incelenmesi gereken totalde 1000 adet sınav kağıdı bulunuyor. Okul yönetimi yazılımlarından faydalanmayan kurumlarda tüm bu sınav kağıtları eğitimciler tarafından okunuyor. Özel eğitim kurumlarında eğitim niteliğinin devamlı olarak takip edilmesi ve öğrencilerin eksiklerinin belirlenmesi gerekiyor. Şimdi bir de 1000 öğrencinin performans değerlendirmesinin insan eliyle yapıldığını düşünün. Bu işlem muhtemelen aylar sürüyor ve hatta ortaya çıkan sonuçlarda bazı hata payları bulunuyor. Okul yönetim yazılımlarında ise 1000 öğrencinin genel değerlendirmesi dakikalar içinde yapılabiliyor. Bu modüller sayesinde öğrencinin başarılı olduğu konular, öğrencinin eksik olduğu konular ve öğrencinin bir önceki döneme oranla performansı gibi veriler kolaylıkla grafiklere dökülebiliyor. Elde edilen bu veriler, eğitim kurumları için adeta bir hazine niteliği taşıyor. Çünkü bu veriler sayesinde öğrenci ya da sınıf bazında etüt programlarının oluşturulması, özel derslerin planlanması ve eğitimde eksik konuların tekrar işlenmesi gibi işlemleri gerçekleştirmek mümkün oluyor. Okul yönetim yazılımları sayesinde yalnızca öğrencilerin değil, öğretmenlerin performansı da takip edilebiliyor.

Okul Otomasyon Yazılımları İletişim Maliyetlerini Azaltıyor

Eğitim kurumlarının en büyük problemlerinden birisi de yüksek iletişim maliyetleri oluyor. Velilerin birçoğu sınav, ödev, etüt ve etkinlik gibi konulardan haberdar olmak istiyor ve eğitim kurumları velilere bilgi vermek için genellikle SMS kullanmayı tercih ediyorlar. Bir eğitim döneminde yapılan bilgilendirme sayısı yüzbinleri bulabiliyor. Bunun maliyetini bir düşünün! Okul otomasyon yazılımları, sahip oldukları modüller sayesinde iletişim maliyetinin tamamen ortadan kaldırıyor. OvB’den örnek verecek olursak, oluşturacağınız ve ileteceğiniz tüm iletiler sistem üzerinden iletiliyor. Veliler, telefonlarında bildirimleri anlık olarak gözlemleyebiliyor. Bunun için yalnızca OvB uygulamasının indirilmesi gerekiyor. Yani velilerin bilgilendirmeleri görmesi için uygulamaya giriş yapması gerekmiyor.

Okul Otomasyon Yazılımları Üzerinden Tahsilat Takibi Yapılabiliyor

Özel eğitim kurumlarının en büyük problemlerinden birisi de geciken tahsilatlar oluyor. Hatta birçok kurumda tahsilat takibi için özel olarak bir personel bulunduruluyor. Ancak güncel teknolojilerden faydalanan eğitim kurumları ne tahsilat takipleri için ek bir personel bulundurmak zorunda kalıyor ne de tahsilatı geciken velileri tek tek aramak. Yine OvB üzerinden örnek verecek olursak, sistem üzerinden tek tık ile tahsilatların güncel durumu görülebiliyor ve ödemesi geciken tahsilatlar filtrelenebiliyor. Sistem üzerinden oluşturulan mesaj tahsilatı geciktiren veliye uygulama aracılığıyla iletilebiliyor.

Okul otomasyon yazılımları, eğitim kurumlarının idaresinden tutun eğitim kalitesine kadar pek çok hususta okullara yardımcı oluyor. Eğer sizler de okulunuzu daha iyi bir noktaya taşımak ve okulunuzun idaresinde güncel teknolojilerden yararlanmak istiyorsanız OvB’yi tercih edebilirsiniz.

Özellikler

 

İlgili İçerik

Yorum Yap